З початком введення в Україні воєнного стану, пов’язаного з агресією РФ, досить актуальне постало питання:
«Що робити з кредитами, які були оформлені до 24.02.2022р. в мікро фінансових установах?».
Юристами Адвокатського об’єднання «Захист» було ретельно вивчене це питання і напрацьована досить дієва практика щодо вирішення таких справ.
Отже, коли Ви берете кредит в банку, позику в мікро фінансовій організації або ж у фізичної особи, то між Вами і Вашим кредитором виникають правовідносини, в яких Ви є позичальником, а суб’єкт, який видав Вам кошти – Вашим кредитором.
При кваліфікації Ваших правовідносин з кредитором, слід мати на увазі особливий правовий режим, який діє на території України, а саме воєнний стан. В мирний час порядок виконання зобов’язання сторонами по договору, та можливості забезпечення належного виконання таких зобов’язань має трохи іншу форму, ніж зараз. Перед усім, це пов’язано з обмеженням доступу сторони, чиї права були порушені до цивільно-правових інститутів, таких як судова влада та виконавча служба.
Нашою компанією було детально проаналізовано законодавство України про воєнний стан, вивчена судова практика та практика дій правоохоронних органів за період бойових дій, і на підставі цього напрацьований найбільш ефективний алгоритм дій, направлений на захист прав позичальника.
В першу чергу потрібно розуміти, що Ваші кредити нікуди не дінуться. Проте конкретно у випадку з мікропозиками ситуація ще більш складна. Чому?
Як ви знаєте, у зв’язку з введенням воєнного стану Торгово-промисловою палатою України був виданий сертифікат, який підтверджує, що війна для кредитних зобов’язань є форс-мажорною обставиною, тобто підставою для не нарахування відсотків, штрафів та пені за несплату кредиту. Дійсно, форс-мажор в період війни поширюється на кредитні правовідносини, і дійсно нарахування штрафів, пені та відсотків в кредитних правовідносинах зупиняється. Проте, є одне але. Уся трагічність цих обставин полягає в тому, що Ви брали гроші не в банківській установі, а в мікро фінансовій, і не кредит, а позику. Тому Ваші правовідносини не вважаються кредитними, і як ви розумієте, не підпадають під дію сертифікату Торгово-промислової палати, а отже, на них не поширюється дія форс-мажору.
Усім вашим кредиторам (МФО) ця обставина прекрасно відома. Під час війни вони навмисно не афішують це, не говорять про ці обставини на широкий загал, задля того щоб не поширювати серед своїх боржників хвилі критики, щоб ті в свою чергу не тиснули на владу і щоб зберегти такий стан речей до кінця війни, задля того щоб продовжувати законно нараховувати штрафи, пеню та відсотки на своїх позичальників.
У будь якому разі, що це означає безпосередньо для Вас?
Перше: після закінчення воєнного стану кредитори, МФО мають повне право вимагати від Вас сплату відсотків, штрафів, пені та усієї прострочки за користування грошима. І враховуючи той факт, що умови займу в таких організаціях просто кабальні, до 1000 % річних, можна тільки уявити, які рахунки вони виставлять Вам до сплати. Це борговий тягар на десятки років.
Багато людей кажуть, що їм надходили СМС-повідомлення від кредиторів про те, що нібито, вони не будуть нараховувати штрафи під час війни.
Для юридичного закріплення таких повідомлень, нашим Адвокатським об’єднанням було надіслано запити у МФО з метою отримання офіційних підтверджень, які завірені підписом та печаткою, проте жодна з десятків організацій так і не надала відповідь. З чого ми робимо висновок, що вони просто вводять своїх позичальників в оману.
Тобто прогнози не втішні.
Величезні борги, які дозволять кредиторам після війни відкривати виконавчі провадження, навіть без рішення суду, а лише на підставі нотаріального припису, що в свою чергу розв’яже руки до початку примусових дій, таких як арешт банківських рахунків, транспортних засобів, конфіскація рухомого та нерухомого майна, заборона виїзду за межі території України, і що найнебезпечніше, у випадку несплати боргу, порушення проти Вас кримінальної справи за ст. 190 Кримінального кодексу України, за шахрайство, або за ст. 382 ККУ, за невиконання рішення суду.
Коментарі
Дописати коментар